Greek Poet ILIAS FOUKIS

Greek Poet   ILIAS  FOUKIS
Poetry is the voice of the Gods

Tuesday, January 31, 2012

NEN VULLNETIN E PERENDIVE Poem by ILIAS FOUKIS

               


                     NEN  VULLNETIN  E  PERENDIVE


                                - Nje i ri Grek i vetmuar  -
                              ---------------------------------------


             Po te doje Vullneti i Perendise se Tokes
             une sot, 
             pa qene e nevojshme ti bej eliozhe Zeusit,
             do te ec gjithe diten mbi Toke..
             dhe me e rendesishmja...
             sapo te ndergjegjesohem
             per distancen e larget qe kam nga vdekja
             lavdi Apollonit...
             nuk do te me shqetesoje Demoni i Autokatastrofes.


             Po nuk deshi Vullneti i Perendise se Qiellit
             endrrave te mia,
             qe zotrojne thelbin e Ekzistences..
             si Sizifin tmerri i punes se padobishme,
             nuk do tu jepet asnje meter hapesire...
             dhe e dini ku do te perfundojne 
             endrrat per nje Greqi te Bukur,
             dhe per shpetimin e Njerezimit..?
             Ngulshem dhe dalngadale
             do ti haje ndryshku
                                    dhe pluhuri i harrimit.


              Po te doje Vullneti i Perendise se Detit..
              Fantazmat e mia , qe jane te armatosura
              me meshire dhe me vrasje ndergjegjieje
              do tu jepet nje det i bute dhe i qete
              per te lare mekatet e gjalla te Trojes,
              qe jane bere Olimpi me i rrezikshem
              me pretendimin e tyre cinik 
              per te qene Greqia e perjetshme perpara botes.


              Po nuk deshi Vullneti i Perendise se Zjarreve
              mua qe me mire se gjithkush
              e njoh lidhjen fatale te Greqise me zjarret
              do te me humbas dhe rasti i fundit 
              te tregoj meshire,
              dhe Qytetet do te vazhdojne
              te digjen qetesisht.


               Madje po nuk desh 
               Vullneti i Perendise se Dashurise
               per shkak te shperfytyrimit te tmerrshem 
               qe kane pesuar ndjenjat njerezore                                
               mua nuk do te me doje askush... 


                Kjo Perendia e Dashurise
                eshte reklamuar shume prej Olimpit..
                Dicka me teper se Idhujt e zakonshem
                dhe ndryshe nga ata..
                rrembyes i te gjitha pasioneve
                dhe me shume mundesi perjetesie.


                 Te gjithe shtegetaret do ti rrefejne
                 se kudo qe shkuan 
                 nuk pane ndonje dashuri fantastike..


                  Shume pak njerez duheshin ne Bote...


                  Dhe ata...duheshin
                  aq sa i lejonte mendimi
                  se ne Qiellin e madh nuk mund te hipesh kurre..
                  sepse atje..
                  vertete ka patur nje Histori njerezore
                  por sic e jetuan vetem Perendite..


                  Dhe per te mbetur tek jeta   
                  qe vazhdon pak a shume sa nje Epoke..
                  ne.. Apolloni yne i dashur
                  nuk kemi asnje dileme..
                  asnje Mister..
                  sepse nuk shfaqem asnje interes 
                  per te qene Hyjni..


                  Problemi ka qene shume i thjeshte...
                  Ne ishim te padeshirueshem ne kete Bote.


                   Krejtesisht te percartur dhe pa asnje drejtim   
                   kemi qarkulluar neper bote
                   pa na dhene rendesi askush.


                   Ndoshta duhet te organizohemi 
                   ne..Anonimet e medhenj.. 
                   per ti dhene fund kesaj komedie
                   me heronj te genjeshtert
                   nga ata qe me mediokritetin e tyre
                   dine te sajojne vetem Perendite.


                   Si te mos mjaftonte Troja
                   per te torturuar Greqine..
                   edhe Olimpi nga ana e tij beri nje krim..
                   Budallallepsi trurin e botes
                   duke blatuar ne mendjet e njerzve
                   pasionin mizor  te te qenit Perendi.


                   Si ato Perendi
                   qe kontrrollojne gjithcka nga lartesite
                   dhe ne qe deshira dhe Fati 
                   na deshen te ishim poshte..
                   megjithese e brodhem boten 
                                                       mbare dhe mbrapsht...
                   do na injorohen te gjitha Mendimet..
                   Nuk do te na degjohet asnje Deshmi..


                   Prandaj dhe kam frike
                   se ne qe ecim vetem ne Toke..
                   ndonese te lire...
                   do te mbetemi fare pa Histori....          
    

                    Perkthyer nga greqishtja  prej vete Autorit.
  

5 comments:

 1. Poezite e Ilias Foukis perjetohen emocionalisht e te fusin ne mendime te thella, per jeten, per kohen dhe hullite e shoqerisa e njerezore.

  Kolec Traboini

  ReplyDelete
 2. Nesti Bello --- I dashur Ilia je vertet i madh ,te uroj sukses ne rrugtimet e tua filozofike sepse njeriu besoj se ka gjithmon nevoje te futet ne rruge te tilla ndonjehere.

  ReplyDelete
 3. Koco Sterji --- I dashur Ilia!Me kenaqe shpirtin me kete poezi moderne.Pergezime dhe urime!Koco Sterjo

  ReplyDelete
 4. Ndoshta duhet te organizohemi
  ne..Anonimet e medhenj..
  per ti dhene fund kesaj komedie
  me heronj te genjeshtert
  nga ata qe me mediokritetin e tyre
  dine te sajojne vetem Perendite.

  shume bukur..:)))

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ju falemnderit i dashur Anonymous dhe ju përshëndes nga Athina.

   Delete